Çanakkale Zaferi, dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuş,tarihin akışı üzerinde Türk Ulusu,belirleyici bir rol oynamıştır.

Millet olma bilincinin tohumlarının atılarak, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasına zemin hazırlayan, bir prestij ve azmin mücadelesidir.

Mukaddes vatan toprakları için, canlarını seve seve vererek; bir ulusun kaderini değiştiren , vatanımızı, istiklalimizi, sarsılmaz imanları, eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz, aziz şehitlerimiz, dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır.

İlçemizde 18 Mart Şehitleri Anma Günü, aynı zamanda "Çanakkale Zaferi" nin 99. Yıldönümü kutlamaları saat:10:00'da Atatürk Büstüne çelenklerin sunulmasıyla başladı. Tören İlçe Kaymakamımız Sayın Fatih ACAR , Belediye Başkanı, Garnizon Komutanı ve daire müdürleri ile gaziler katıldı. Saygı duruşu, İstiklal Marşının okunması, günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından törene Güdül Halk Eğitim Müdürlüğü Konferans salonunda devam edildi. Çanakkale konulu konuşma, şiirlerin okunması, sinevizyon gösterisi ve ÇanakkaleGeçilmez adlı piyes gösterisinden sonra program sona erdi.